X    P R O J E C T S   2 0 2 0

 

W I N N E R S

Categories and Genres reflect the variety of submitted Projects.
Some Categories might have two Winners.

SHORT SCRIPT

POSTER

TRAILER

COMEDY-SURREAL

DARK-THRILLER

NARRATIVE-DRAMA



SHORT SCRIPT

BEST COMEDY
Lo Sfratto - Tiziana Cristiano °


BEST DRAMA
Manual Of The Tyrant - Andy Barreca, Cataldo De Palma °


BEST X STORY
Glove - Marek Zalewski °


° Videotape scene reading (offered by MegaFest) Winners

BEST STORYTELLER
Harold L. Brown - XANDER SUN: Queen Protector of the DiVerse * °


BEST CHARACTERS
MMA - Marek Zalewski *


FIRST-TIME SCREENWRITER SPECIAL MENTION
Håkon Brennhaug - Stuck In A Loop *


* InkTip Prize Package Winners



TRAILER

OUTSTANDING TRAILER CINEMATOGRAPHY

Lecherous - Dustin Ardine

COMEDY-SURREAL

BEST COMEDY-SURREAL MICRO SHORT

Unikorn - Iván Humanes, Queralt Puig


BEST COMEDY-SURREAL SHORT SHORT

The Packages - Kevin Reeves

COMEDY-SURREAL DIRECTOR EXCELLENCE

Piero Cannata - Script


DARK-THRILLER

BEST DARK-THRILLER SHORT SHORT

Ascension - Anaïs Honvault Zborowski, Bob Fokoua


BEST DARK-THRILLER SHORT

The Game - Riccardo Riande


DARK-THRILLER DIRECTOR EXCELLENCE

Seth Kozak - Rendezvous

OUTSTANDING DARK-THRILLER DIRECTION AND CINEMATOGRAPHY

Tom Young, Libby Mitchell, Jörg V. Steins-Lauss - A Dark Street


BEST DARK-THRILLER ACTRESS PERFORMANCE

Meagan Warner - DeadMe


BEST DARK-THRILLER ACTOR PERFORMANCE

Leonardo Santini - The Game


NARRATIVE-DRAMA

BEST NARRATIVE-DRAMA SHORT SHORT

Love Me Tender - Juliette Blanche


BEST NARRATIVE-DRAMA SHORT

Come in Certi Romanzi Russi - Rosanna Reccia, Alberto Vianello


NARRATIVE-DRAMA DIRECTOR EXCELLENCE

Maurice Simmons - The Voicemail

OUTSTANDING NARRATIVE-DRAMA CINEMATOGRAPHY

Survival - Zixuan Alan Gong


BEST NARRATIVE-DRAMA ACTRESS PERFORMANCE

Xian Du - Survival


BEST NARRATIVE-DRAMA ACTOR PERFORMANCE

John Kayton - The Voicemail


CHILDHOOD WORLD

BEST CHILDHOOD WORLD SHORT

Banana - Hiro


CHILDHOOD WORLD DIRECTOR EXCELLENCE

Yuzhuo Wang - Sixth Grade

BEST CHILDHOOD WORLD DUO PERFORMANCE

Xinyi Shan, Xingyu Han - Sixth Grade


OUTSTANDING YOUNG ACTRESS

Aurelia Delphine - Just a Little Christmas


SOCIAL THEMES

SOCIAL THEMES DIRECTOR EXCELLENCE

Manyu Yang - Survival


BEST SOCIAL THEMES CONCEPT

Dystopia - Bellopropello



ANIMATION


ART-EXPERIMENTAL

BEST ART-EXPERIMENTAL SHORT

Spiritual Battle Trilogy - Sarahí Lay Trigo, Carlos Adrián Lay Trigo


ART-EXPERIMENTAL DIRECTOR EXCELLENCE

Kevin Uskokovic - Smile

BEST ART-EXPERIMENTAL ACTRESS PERFORMANCE

Holly Hudson, Natasha Stiven - Chatbot Dialogs


MUSIC VIDEO

OUTSTANDING MUSICAL ARRANGEMENT

Piero l'Alcolista - Rumori Sospetti


OUTSTANDING MUSICAL ENSEMBLE

Paul Helou & Friends - There Are Heroes (Stay Put Blues)


MUSIC VIDEO OUTSTANDING ENSEMBLE PERFORMANCE

All Cast - Youthful Faces


SPECIAL CATEGORIES

OUTSTANDING MULTI-TALENTED FILMMAKER

Lilita Grinberga - Music for 2 Pianos and Tape Recorder


OUTSTANDING FIRST-TIME FILMMAKER

Geoffrey Gould - Bucky


OUTSTANDING CAST PERFORMANCE

All Cast - Ascension